Ministarstva

Hrvatska delegacija na COP27: Najavljen Nacionalni centar za klimatsku tranziciju, istaknuta ulaganja u zelene tehnologije

Hrvatska delegacija na čelu s premijerom Andrejem Plenkovićem sudjelovala je na konferenciji COP27 u Šarm el-Šeiku. Konferencija je okupila predstavnike iz oko 200 zemalja kako bi raspravili o obuzdavanju globalnog zagrijavanja i financiranju popravka šteta prouzročenih klimatskim promjenama. Premijer Plenković je najavio osnivanje Nacionalnog centra za klimatsku i ekološku tranziciju te istaknuo značajna ulaganja Hrvatske u obnovljive izvore energije, modernizaciju željeznica i potencijal zelenog vodika. Ministar gospodarstva Davor Filipović potvrdio je podršku Hrvatske pomoći ugroženim zemljama i naglasio usvajanje zakonodavnog paketa EU 'Spremni za 55' za smanjenje emisija.

08.11.2022 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja


Lokacije: Šarm el-Šeik, Egipat
Teme: Klimatske promjene, Međunarodna politika, Energetska tranzicija, Održivi razvoj
Izdvojeni datumi: 2022-11-06, 2022-11-08, 2015, 2030, 2032
Datum: 6.11.2022. 0:00:00
Kategorije: Klimatske promjene, Međunarodna politika, Energetska tranzicija, Održivi razvoj
COP27, Klimatske promjene, Andrej Plenković, Davor Filipović, Ujedinjeni narodi, Šarm el-Šeik, Zelena tranzicija, Obnovljivi izvori energije, Zeleni vodik, Nacionalni centar za klimatsku i ekološku tranziciju, Spremni za 55, Globalno zagrijavanje

Hrvatska delegacija na konferenciji Ujedinjenih naroda o klimi COP27

Hrvatska delegacija, kojoj je na čelu predsjednik Vlade Republike Hrvatske Andrej Plenković, sudjeluje na konferenciji Ujedinjenih naroda o klimi COP27 u egipatskom Šarm el-Šeiku.
Na dvotjednoj konferenciji koja je otvorena 6. studenog 2022. sudjeluju predstavnici iz oko 200 zemalja svijeta koji će raspraviti kako obuzdati globalno zagrijavanje i kako financirati popravak štete prouzročen klimatskim promjenama.
 
Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Antonio Guterres, egipatski predsjednik Abdel Fatah al-Sisi te predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata Muhamed bin Zajed al Nahjan u uvodnim govorima na otvaranju konferencije naglasili su da treba uložiti dodatne napore kako bi se povećanje temperature od 1,5 stupanj Celzija držalo u tim okvirima.
 
Predsjednik Vlade Plenković je za vrijeme boravka na konferenciji održao i niz bilateralnih razgovora o klimatskim promjenama, zelenoj tranziciji i drugim globalnim temama, te je sudjelovao na dva okrugla stola na teme "Sigurnost hrane" i "Ulaganje u budućnost energije – zeleni vodik".

U završnom obraćanju nakon drugog dana sudjelovanja na klimatskoj konferenciji u Egiptu, predsjednik Vlade Plenković najavio je osnivanje Nacionalnog centra za klimatsku i ekološku tranziciju kao „centar ekspertize“ za sve dionike.
"Hrvati su uistinu postali svjesni potrebe ublažavanja posljedica klimatskih promjena – više od 80% smatra da treba djelovati kako bismo spriječili štetne posljedice za ljude i okoliš. Hrvatska, zahvaljujući novim nacionalnim i europskim zakonima, dodatno je ubrzala tranziciju prema niskougljičnoj energiji u kojoj je već daleko iznad europskog prosjeka. Dvije trećine naše proizvodnje struje i energije dolazi iz obnovljivih izvora koji također osiguravaju jednu trećinu naše ukupne konačne potrošnje energije. U idućem desetljeću investirat ćemo više od 4 milijarde eura u modernizaciju željeznica. Do 2032. uvest ćemo vozni park baterijskih električnih vlakova koji će zamijeniti one na dizel. U Hrvatskoj velik potencijal predstavlja i geotermalna energija, a sa Slovenijom i Italijom Hrvatska sudjeluje u projektu Dolina vodika Sjeverni Jadran za proizvodnju zelenog vodika.“, rekao je premijer Plenković.

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović istaknuo je kako Republika Hrvatska podržava da se svim zemljama koje su imale velike štete uzrokovane klimatskim promjenama pomogne u okviru raspoloživih sredstava te da se dio njih uloži u prevenciju. „Hrvatski doprinos borbi protiv klimatskih promjena je, između ostalog, usvajanje zakonodavnog paketa Europske unije „Spremni za 55“ kojem je cilj smanjenje emisija za najmanje 55% do 2030. godine. Hrvatska energetski obnavlja zgrade, modernizira prometnice, posebno željeznice, te je ukinula PDV na solare kako bi se dodatno išlo u smjeru obnovljivih izvora“, izjavio je ministar Filipović.
 
Na skupu će se razgovarati i o tome kako se globalno zagrijavanje može ograničiti na porast temperature od 1,5 Celzijevih stupnjeva, što je cilj Pariškog sporazuma iz 2015.
Na marginama globalnih pregovara, pojedini dani konferencije bavit će se posebnim temama poput financija, dekarbonizacije, vode, poljoprivrede i energetike u odnosu na klimatske promjene.


Više sličnih tema

28.01.2020 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Konferencija Energetika 2020 o mogućnostima Europskog zelenog plana za Hrvatsku
20.03.2020 | Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja
Dan voda obilježava se pod motom „Vode i klimatske promjene“
22.03.2019 | Ministarstvo gospodarstva
Svjetski je meteorološki dan

Nove obavijesti

27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Završen 19. Dubrovnik Forum: dijalog i suradnja ključni u doba multipolarnosti
27.06.2026 | Splitsko-dalmatinska policija
U policijskoj upravi održan sastanak s počasnim konzulima
27.06.2026 | Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Dopuna Rješenja zbog izbijanja kuge malih preživača u Virovitičko-podravskoj županiji
27.06.2026 | Ministarstvo demografije i useljeništva
U Vukovaru održan sedmi Hrvatski iseljenički kongres
27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Ministri vanjskih poslova EU MED9 u Dubrovniku o provedbi Pakta za Sredozemlje
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Oštećena povjerovala neznancu te ostala bez novca i nakita
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Teško ozlijeđena pješakinja
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Alkoholizirani vozač prouzrokovao prometnu nesreću