UPOZORENJE: Ne ostavljajte djecu samu u vozilima - posljedice mogu biti tragične!
Ministarstvo unutarnjih poslova i Nastavni zavod za javno zdravstvo dr. Andrija Štampar izdali su upozorenje roditeljima o smrtonosnim opasnostima ostavljanja djece samu u pregrijanim vozilima. Naglašavaju se brza prilagodba dječjeg organizma na visoke temperature, mogućnost toplinskog udara, zatajenja organa, oštećenja mozga i bubrega već nakon 15 minuta boravka u vrućem automobilu. Ostavljanje djeteta bez nadzora smatra se kaznenim djelom Povreda djetetovih prava, s predviđenom kaznom zatvora od 1 do 15 godina. Upozorenje uključuje savjete za roditelje kako izbjeći zaboravljanje djece u vozilima, poput mijenjanja rutine, ostavljanja bitnih stvari na stražnjem sjedalu te osvještavanja automatskih radnji. Također se savjetuje djeci objasniti kako reagirati ako ostanu sama u vozilu.
09.07.2024 | Zagrebačka policija
| Lokacije: | Hrvatska |
| Teme: | Dječja sigurnost, Javnozdravstvene kampanje, Ljetne vrućine, Roditeljstvo |
| Izdvojeni datumi: | 2024-07-09T00:00:00Z |
| Datum: | 9.7.2024. 0:00:00 |
| Kategorije: | Dječja sigurnost, Javnozdravstvene kampanje, Ljetne vrućine, Roditeljstvo |
| djeca, vozila, sigurnost, temperature, dehidracija, toplinski udar, kazneno djelo, roditelji, odgovornost |