Vlada

Beroš: Zdravstveni sustav intenzivno se priprema za prijem oboljelih od COVID-19

Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je intenzivne pripreme zdravstvenog sustava za prihvat pacijenata oboljelih od COVID-19, uključujući otvaranje dodatnih kapaciteta u KB Dubrava i razmatranje sekundarnih centara poput Arene Zagreb. Naglasio je potrebu za transparentnim i jednakim tretmanom svih pacijenata te najavio mjere za financijsku stabilnost sustava i kontrolu radnog vremena. U Hrvatskoj je zabilježen rekordan broj novozaraženih (1563) i preminulih (13) u jednom danu, s ukupno 7380 aktivnih slučajeva.

22.10.2020 | Vlada Republike Hrvatske


Lokacije: Hrvatska, KB Dubrava, Arena Zagreb
Teme: Zdravstvo, Epidemija koronavirusa, Državne politike
Izdvojeni datumi: 2020-10-22T00:00:00Z, 2020-02-25T00:00:00Z
Datum: 22.10.2020. 0:00:00
Kategorije: Zdravstvo, Epidemija koronavirusa, Državne politike
Vili Beroš, Ministarstvo zdravstva, KB Dubrava, koronavirus, COVID-19, zdravstveni sustav, liste čekanja, Nacionalni stožer civilne zaštite

Beroš: Zdravstveni sustav intenzivno se priprema za prijem oboljelih

Ministar zdravstva Vili Beroš kazao je da se zdravstveni sustav intenzivno priprema za prijem oboljelih od Covida-19, a danas se otvara dodatni dio KB-a Dubrava.

"U Dubravi preostaje još dosta kapaciteta, uzimajući u obzir i one u kampu, odnosno šatore Hrvatske vojske. Međutim, zbog uvjeta koji su adekvatni samo u ekstremnim situacijama, tamo u ovom trenutku nismo planirali zaprimati bolesnike", istaknuo je Beroš.

Postoji i mogućnost angažiranja sekundarnih centara, odnosno specijalnih bolnica, o čemu je ministar Beroš jutros razgovarao sa županima onih županija koje su vlasnice tih bolnica, a ostaje i treća opcija - Arena u Zagrebu te slični kapaciteti u drugim većim gradovima.

Dio hitnih Covid pozitivnih pacijenata zbrinjavat će se u KB-u Dubrava, a hitni pacijenti bez Covida rasporedit će se po ostalim zagrebačkim bolnicama, što je s ravnateljima već iskomunicirano. Postojala je i B opcija, da se u sve bolnice šalju oboljeli od Covida-19, ali je gotovo jednoglasno odbijena.

"Ako druge bolnice ne žele primati Covid-19 pozitivne bolesnike, moraju prilagoditi svoje hitne kapacitete za prijem hitnih bolesnika jer život neće stati, moramo se prilagoditi da svi hitni i ne-hitni pacijenti dobiju najbolju moguću skrb", poručio je Beroš. 

Mjere za financijsku održivost na stolu premijera

Što se tiče slučaja saborskog zastupnika HDZ-a Josipa Đakića, koji se od teških simptoma Covida-19 oporavlja u lječilištu na Lošinju, za koje su liste čekanja i do tri mjeseca, Beroš je rekao da ne zna gdje se on oporavlja, ali će provjeriti te informacije.

"Sve mora biti transparentno i svi pacijenti u Hrvatskoj moraju imati isti tretman", poručio je ministar.

Vezano za liste čekanja i odgađanja redovnih pregleda zbog koronavirusa, Beroš je istaknuo da od početka mandata ima dvije velike zadaće - adekvatno odgovoriti na epidemiju i reorganizirati zdravstveni sustav.

"Određene mjere, koje su usmjerene prvenstveno na financijsku održivost zdravstvenog sustava i njegovu stabilizaciju, koje uključuju redukciju lista čekanja, na premijerovu su stolu. Siguran sam da ćemo brzo razgovarati o tome jer je Vlada više nego ikad svjesna uloge zdravstva u odgovoru na ugroze", rekao je.

Dodatno opterećenje stanovništva povećanjem participacija ne bi smanjilo liste čekanja, već to treba postići kroz preraspodjelu kadrova i kapaciteta te uvid u to koliko tko radi. "Jedna od prvih mjera koje ću uvesti je kontrola radnog vremena u svim zdravstvenim ustanovama", najavio je Beroš.

U Hrvatskoj 1563 nova slučaja zaraze koronavirusom

U posljednja 24 sata zabilježena su 1563 nova slučaja zaraze koronavirusom, a umrlo je 13 osoba, izvijestio je Nacionalni stožer civilne zaštite.

To je najveći broj novozaraženih ali i umrlih u jednom danu od početka epidemije. Stožer je izvijestio kako je trenutan broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj 7380.

Među oboljelima, 661 pacijent nalazi se na bolničkom liječenju, a na respiratoru je 46 pacijenta.

Od 25. veljače, kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, zabilježeno je 29.850 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 406 preminulo.

Ukupno se oporavilo 22.064 osoba, od toga 629 u zadnja 24 sata.

U samoizolaciji je trenutno 25.620 osoba. Do danas je ukupno testirana 418.821 osoba, od toga 6874 u posljednja 24 sata.

Stožer civilne zaštite Republike Hrvatske izvijestio je i da su na prijedlog lokalnih stožera Bjelovarsko-bilogorske, Splitsko-dalmatinske, Krapinsko-zagorske, Šibensko-kninske i Virovitičko-podravske županije, donesene nove odluke o nužnim epidemiološkim mjerama na području tih županija.

Izvor: Hina/Vlada
 


Više sličnih tema

19.07.2021 | Vlada Republike Hrvatske
Beroš: Od hospitaliziranih 94 posto nije cijepljeno
10.09.2021 | Vlada Republike Hrvatske
Beroš: Uvode se obavezne covid potvrde u zdravstvo
03.11.2020 | Vlada Republike Hrvatske
Beroš: Osobno snosim odgovornost za prenamjenu KB Dubrave
10.11.2020 | Vlada Republike Hrvatske
U Hrvatskoj 1467 novih slučajeva zaraze koronavirusom
28.05.2020 | Ministarstvo zdravstva
Ostanimo i dalje odgovorni
08.09.2020 | Vlada Republike Hrvatske
Stožer: U Hrvatskoj 204 nova slučaja zaraze koronavirusom
11.08.2020 | Vlada Republike Hrvatske
Stožer: 91 novi slučaj zaraze koronavirusom

Nove obavijesti

23.06.2026 | Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike
Ministar Ružić u Varaždinu - otvoren dijalog sa županijom i udrugama za kvalitetniji sustav socijalne skrbi
23.06.2026 | Ministarstvo pravosuđa, uprave i digitalne transformacije
Priopćenje za javnost
23.06.2026 | Ministarstvo hrvatskih branitelja
U Turnju otvorena izložba „Stodeseta brani voljeni grad“
23.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Obavijest o javnom natječaju
23.06.2026 | Krapinsko-zagorska policija
Prisila prema službenoj osobi