Ministarstva

Ministri obrane NATO-a o planovima za borbu protiv pandemije

Ministri obrane NATO-a sastali su se putem video konferencije kako bi razgovarali o planovima za borbu protiv potencijalnog drugog vala pandemije COVID-19. Hrvatski državni tajnik Zdravko Jakop sudjelovao je na sastanku, naglašavajući važnost jačanja otpornosti sustava upravljanja krizama i uloge Hrvatske vojske u pomoći pri suzbijanju pandemije. Donesen je NATO operativni plan za suočavanje s drugim valom, uključujući stvaranje zaliha medicinske opreme i namjenskih fondova. Također su odobrene ažurirane smjernice za nacionalne otpornosti koje pokrivaju ključna područja poput energetike, transporta i kibernetičke sigurnosti.

18.06.2020 | Ministarstvo obrane


Lokacije: NATO
Teme: Međunarodna suradnja, Javno zdravstvo, Sigurnost
Izdvojeni datumi: 2020-06-18T00:00:00Z
Datum: 18.6.2020. 0:00:00
Kategorije: Međunarodna suradnja, Javno zdravstvo, Sigurnost
NATO, ministri obrane, pandemija, COVID-19, Zdravko Jakop, Hrvatska, drugi val, potpor, borba protiv dezinformacija, operativni plan, nacionalne otpornosti

Ministri obrane NATO-a o planovima za borbu protiv pandemije

Državni tajnik Zdravko Jakop sudjelovao je u četvrtak 18. lipnja 2020. putem video telekonferencijske veze na sjednici posvećenoj pripremi za potencijalni drugi val pandemije COVID-19 | Foto: MORH

Dvodnevni sastanak ministara obrane NATO-a na kojem je sudjelovao državni tajnik Zdravko Jakop nastavljen je sjednicom posvećenoj pandemiji COVID

Sastanak ministara obrane NATO-a na kojem je sudjelovao državni tajnik Zdravko Jakop nastavljen je u četvrtak 18. lipnja 2020. putem zaštićene video telekonferencijske veze sjednicom posvećenoj pripremi za potencijalni drugi val pandemije COVID-19 kao i NATO potporom saveznicama i partnerima u odgovoru na tu krizu. Na sjednici su pored NATO ministara i dužnosnika sudjelovali, potpredsjednik Europske komisije i visoki predstavnik za vanjsku i sigurnosnu politiku EU Josep Borell te ministri obrane Australije, Finske i Švedske.

Na početku sjednice je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg predstavio objedinjeno izviješće o COVID-19 koje je poslužilo kao podloga za raspravu. U izviješću je istaknuto sve što je NATO učinio u odgovoru na pandemiju kao i ulozi koju su u navedenim aktivnostima imale oružane snage saveznica u potpori civilnim institucijama. Raspravljalo se još i o geopolitičkim promjenama izazvanim krizom, utjecaju pandemije na NATO operacije i misije te o naporima Saveza u borbi protiv dezinformacija i propagande.

Saveznici su donijeli odluku o NATO operativnom planu koji može poslužiti u suočavanju s potencijalnim drugim valom pandemije, a koji uključuje i stvaranje zaliha medicinske opreme i namjenskih fondova koji bi se mogli koristiti za žurne nabavke neophodne opreme. Ministri su također odobrili i ažurirane NATO smjernice za nacionalne otpornosti koje pokrivaju područja poput energetike, transporta i telekomunikacija te se reflektiraju na prijetnje koje dolaze sa cyber područja, pitanja sigurnosti lanaca opskrbe kao i vlasništva i kontrole. Taj dokument članicama omogućava bolju pripremljenost u slučajevima novih kriza ali i za brži oporavak kad se krize već dese.

Državni tajnik Zdravko Jakop je istaknuo kako je pandemija COVID-19 bila jedinstvena prilika za testiranje i poboljšanje otpornosti našeg sustava upravljanja krizama. Nadalje je spomenuo kako je Hrvatska pravovremeno i efikasno odgovorila na krizu, što je rezultiralo velikim brojem izliječenih, a broj novih slučajeva je smanjen. Naglasio je ulogu Hrvatske vojske u aktivnostima pomoći u suzbijanju pandemije te istaknuo kako pripadnici Hrvatske vojske raspoređeni u misije i operacije moraju imati odgovarajuću zdravstvenu potporu, pouzdane COVID-19 testove i dostatnu zaštitnu opremu.

Ova sjednica je za Republiku Hrvatsku bila značajna i zbog rezultata postignutih u borbi protiv COVID-19, ali i činjenice hrvatskog predsjedanja Vijećem Europske unije, gdje je jedan od prioriteta bilo jačanje NATO-EU suradnje.

Objava Ministri obrane NATO-a o planovima za borbu protiv pandemije pojavila se prvi puta na MORH.




Više sličnih tema

23.10.2020 | Ministarstvo obrane
Ministar Banožić na sastanku NATO ministara obrane
22.10.2021 | Ministarstvo obrane
Sastanak ministara obrane Sjevernoatlantskog saveza
18.02.2021 | Ministarstvo obrane
Ministar Banožić na sastanku NATO ministara obrane

Nove obavijesti

24.06.2026 10:55 | Virovitičko-podravska policija
Četiri krađe bicikala u jednom danu na području Slatine
24.06.2026 10:50 | Splitsko-dalmatinska policija
Iz torbe otuđio novčanik, predan pritvorskom nadzorniku
24.06.2026 10:50 | Splitsko-dalmatinska policija
Split: Ponavljaču izmjereno 1,77 promila, predan u zatvor
24.06.2026 10:50 | Splitsko-dalmatinska policija
Sažetak u protekla 24 sata
24.06.2026 10:50 | Varaždinska policija
Nakon provale u autoservis policija ubrzo zatekla osumnjičenog
24.06.2026 10:50 | Virovitičko-podravska policija
ROADPOL: Rezultati pojačanog nadzora alkohola i/ili droga u cestovnom prometu
24.06.2026 10:25 | Primorsko-goranska policija
​Osumnjičen za kazneno djelo mučenje ili ubijanje životinja
24.06.2026 10:20 | Dubrovačko-neretvanska policija
Najveća koncentracija alkohola u proteklom tjednu zabilježena je u Dubrovniku
24.06.2026 10:10 | Ministarstvo financija, Porezna uprava
Iznimka od prijave radnog vremena u Sustav za fiskalizaciju
24.06.2026 09:55 | Dubrovačko-neretvanska policija
Najveća novčana kazna u proteklom tjednu izrečena je u Dubrovniku
24.06.2026 09:45 | Istarska policija
Pazinska policija oduzela prejaki romobil
24.06.2026 09:45 | Istarska policija
U Umagu ukraden motocikl, a u Rovinju automobil