Policijske uprave

Predstavljen preventivni projekt "Alkohol, ne hvala!" u Dubrovniku

Policijska uprava dubrovačko-neretvanska predstavila je preventivni projekt "Alkohol, ne hvala!" koji će se do kraja školske godine provoditi u Dubrovniku. Cilj projekta je smanjiti konzumaciju alkohola među maloljetnicima i podići svijest javnosti o tom problemu. Projekt uključuje edukativne predstave, radionice, predavanja za roditelje, nadzor prodaje alkohola te večeri bez alkohola za mlade. Partneri u projektu su Grad Dubrovnik, Zavod za javno zdravstvo, Obiteljski centar te škole i kazalište Marin Držić. Istraživanja pokazuju da 56% dubrovačkih srednjoškolaca konzumira alkohol, a 25% maturanata ima problema s alkoholom.

02.11.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija


Lokacije: Dubrovnik
Teme: Prevencija alkoholizma kod maloljetnika, Javna sigurnost, Obrazovanje, Zdravstvo
Izdvojeni datumi: 2011-11-02, 2011-11-07, 2011-11-10, 2011-11-04
Datum: 2.11.2011. 0:00:00
Kategorije: Prevencija alkoholizma kod maloljetnika, Javna sigurnost, Obrazovanje, Zdravstvo
alkohol, maloljetnici, prevencija, mladi, Dubrovnik, Policijska uprava dubrovačko-neretvanska, projekt, zdravstvo, škole, zabava

Predstavljen projekt "Alkohol,ne hvala!"

 Foto: PU dubrovačko-neret.

Danas, 2.studenog, u prostorijama Policijske uprave dubrovačko-neretvanske, održana je tiskovna konferencija na kojoj je predstavljen preventivni projekt „Alkohol, ne hvala!“ koji će se od ovog tjedna pa do kraja školske godine provodit na području grada Dubrovnika.

Na konferenciji su sudjelovali načelnik Policijske uprave dubrovačko-neretvanske Tonči Glumac, zamjenica gradonačelnika grada Dubrovnika Tatjana Šimac-Bonačić koja je ujedno i predsjednica Vijeća za prevenciju, ravnateljica županijskog Zavoda za javno zdravstvo dr. Matija Čale-Mratović, ravnateljica Obiteljskog centra Županije dubrovačko-neretvanske Silvija Sokal-Gojavić i policijska službenica za prevenciju kriminaliteta Andrijana Biskup.

Cilj ovog projekta je senzibiliziranje javnosti o problemu pijenja alkohola od strane maloljetnika, smanjenje dostupnosti alkohola maloljetnicima te omogućavanje i promoviranje drugačijih načina zabave i provođenja slobodnog vremena mladih.

Od svih društvenih institucija, policija se najčešće susreće s posljedicama pijenja alkohola što je bio povod da policija Vijeću za prevenciju Grada Dubrovnika predloži ovaj preventivni projekt, a kojeg je Vijeće i prihvatilo.

Osim policije, partneri u provođenju aktivnosti ovog projekta su Grad Dubrovik, Zavod za javno zdravstvo, Obiteljski centar, osnovne i srednje škole na području grada Dubrovnika te kazalište „Marin Držić“.

U sklopu ovog preventivnog projekta provodit će se slijedeće aktivnosti:

-edukativna kazališna predstava „Mamurluk“ za učenike osnovnih i srednjih škola u izvedbi kazališta „Nova“ iz Velike Gorice – u školama u vremenu od 7. do 10.studenog.

-radionice na temu predstave radit će profesori s učenicima, a cilj je mijenjanje stava o pijenju alkohola

-dijeljenje edukativne brošure trgovcima i vlasnicima ugostiteljskih objekata sa zakonskim odredbama koje reguliraju prodaju i usluživanje maloljetnika alkoholom.

-provođenje ciljanih nadzora poštivana zakonskih odredbi od strane policije i inspektorata

-organiziranje parlaonica učenika srednjih škola o temama pijenja alkohola, nasilja, provođenja slobodnog vremena

-djelatnici policije, obiteljskog centra i zavoda za javno zdravstvo održat će predavanje na ovu temu roditeljima učenika prvih razreda srednjih škola

-na proljeće će se organizirati „Sajam mogućnosti“ na kojem će se mladima prezentirati svi sportski, kulturni i zabavni sadržaji s području grada Dubrovnika

-4. studenog u klubu Revelin počinje prva večer bez alkohola namijenjena mladima „Noć bez promila“ – ulaz slobodan za srednjoškolce, promotivne cijene sokova i drugih bezalkoholnih pića.

Načelnik Glumac se osvrnuo na važnost policije u preventivnom djelovanju kako bi represija bilo što manja te je istaknuo kako je upravo ovaj projekt kojeg je inicirala Policijska uprava dobar primjer preventivnog djelovanja, ali ne samo policije već svih važnih društvenih institucija.

Nakon što je predstavila aktivnosti koje će se provodit u sklopu ovog projekta zamjenica gradonačelnika Tatjana Šimac-Bonačić naglasila je važnost Vijeća za prevenciju na kojem se redovito iznose problemi našeg grada i predlažu rješenja od strane nadležnih institucija. Takav način rada se pokazao pozitivnim jer je za rješavanje većine problema, pa tako i ovog, potreban angažman više institucija.

Rezultati istraživanja konzumacije alkohola od strane maloljetnika koje je na području naše županije u veljači ove godine proveo Zavod za javno zdravstvo pokazuju da 56% dubrovačkih srednjoškolaca konzumira alkohol. Ravnateljica Zavoda dr. Čale Mratović je istaknula kako nevjerojatnih 25% maturanata ima problema  s alkoholom. Interesantan je i razlog koji mlade najčešće navode kao razlog opijanja, a to je „jer svi piju“ i „radi zabave“.

Na rješavanju ovog problema treba uključiti sve sektore društva, naročito one koji utječu na odgoj djece i mladih, a to su prije svega obitelj i škola, međutim i mediji koji danas znatno utječu na formiranje stavova mladih.




Više sličnih tema

02.11.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija
Predstavljen projekt "Alkohol,ne hvala!"
03.11.2011 | Ministarstvo unutarnjih poslova
„Alkohol, ne hvala!“
27.07.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija
Dubrovnik - održana 7.sjednica Vijeća za prevenciju
27.07.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija
Dubrovnik - održana 7.sjednica Vijeća za prevenciju
14.09.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija
Dubrovnik - održan sastanak Vijeća za prevenciju
14.09.2011 | Dubrovačko-neretvanska policija
Dubrovnik - održan sastanak Vijeća za prevenciju
07.10.2013 | Dubrovačko-neretvanska policija
Najava: "Živim život bez nasilja" u Dubrovniku
07.10.2013 | Dubrovačko-neretvanska policija
Najava: "Živim život bez nasilja" u Dubrovniku
24.10.2014 | Splitsko-dalmatinska policija
600 učenika posjetilo solinski "Sajam mogućnosti"
07.11.2014 | Ministarstvo unutarnjih poslova
Tribina: „Prometne nesreće, kako spriječiti i što nakon“
11.10.2013 | Dubrovačko-neretvanska policija
"Živim život bez nasilja" u Dubrovniku
11.10.2013 | Dubrovačko-neretvanska policija
"Živim život bez nasilja" u Dubrovniku

Nove obavijesti

27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Završen 19. Dubrovnik Forum: dijalog i suradnja ključni u doba multipolarnosti
27.06.2026 | Splitsko-dalmatinska policija
U policijskoj upravi održan sastanak s počasnim konzulima
27.06.2026 | Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva
Dopuna Rješenja zbog izbijanja kuge malih preživača u Virovitičko-podravskoj županiji
27.06.2026 | Ministarstvo demografije i useljeništva
U Vukovaru održan sedmi Hrvatski iseljenički kongres
27.06.2026 | Ministarstvo vanjskih i europskih poslova
Ministri vanjskih poslova EU MED9 u Dubrovniku o provedbi Pakta za Sredozemlje
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Oštećena povjerovala neznancu te ostala bez novca i nakita
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Teško ozlijeđena pješakinja
27.06.2026 | Brodsko-posavska policija
Alkoholizirani vozač prouzrokovao prometnu nesreću